חקירה במשטרה: הכנה לחקירה פלילית, ייעוץ לפני חקירה באזהרה, לווי וייעוץ בחקירה

חקירה במשטרה

חקירה במשטרה הינה השלב הראשון בהליך הפלילי ומטרתה לברר האם בוצעה עבירה ולאסוף ראיות כנגד כחשודים בביצועה. מאחר ולכל חקירה במשטרה ישנן השלכות מרחיקות לכת על ניהול התיק הפלילי, מיד עם קבלת הזימון לצורך חקירה במשטרה, מומלץ להיוועץ בעורך דין פלילי בעל ניסיון בלווי וייצוג במהלך חקירות. עורך הדין פלילי יכול לסייע הן בהדרכה והכנה לחקירה, הן בלווי וייעוץ צמוד במהלכה והן בהליכים נוספים כמו שחרור ממעצר ועריכת בקשת השימוע לביטול הגשת כתב אישום.

ליווי וייצוג של עורך דין פלילי, לקראת חקירה במשטרה ובמהלכה, חיוני החל משלבי החקירה הראשונים ובפרט בחקירה הפלילית הראשונה. חשוב לזכור כי בכל חקירה במשטרה זכותו המלאה של הנחקר להיוועץ עם עורך דינו.

חקירה במשטרה – מהי חקירה באזהרה?

כבר בעת קבלת הזימון לצורך חקירה במשטרה או במעמד פתיחת החקירה, חשוב לנסות ולברר מהו המעמד של הנחקר- חשוד בעבירה פלילית או עד שנכח בעת ביצוע העבירה. מן הראוי לציין כי עורך הדין שומר על חיסיון מוחלט ולכן אין חשש לשתף אותו בפרטי המקרה. חקירה חשוד נקראת חקירה באזהרה והחוקר חייב לפרט בה מהן החשדות נגד הנחקר. כמו כן עליו להזהיר את הנחקר כי זכותו לשמור על זכות השתיקה ולהיוועץ בעורך דין וכי כל מה שיספר לחוקריו, במסגרת חקירה במשטרה, עלול לשמש כראיה בבית המשפט בהמשך.

חקירה במשטרה: זכות השתיקה

ישנם מקרים בהם, לקראת חקירה במשטרה, ימליץ עורך הדין הפלילי ללקוח שלו לשמור על זכות השתיקה ולהימנע מלשתף פעולה עם החוקרים. כמו כן, במהלך חקירה במשטרה, יתכן והחוקרים ינסו להפעיל לחץ רב ואף יטענו כי שתיקה גורפת עלולה לחזק את הראיות נגדו. לכן מומלץ לקבל הכוונה וייעוץ מעורך הדין פלילי בעל ניסיון בלווי חשודים בתהליכי חקירות. על הנחקר לוודא כי החוקרים רשמו כל מה שאמר בחקירתו ולכן חשוב לקרוא בעיון את הודעתו, כפי שמסר, ואין לחתום עליה אם אינה מדויקת, חרף הלחץ והסחות הדעת שהחוקרים ינסו להפעיל.

יתרון נוסף לייצוג ולווי על ידי עורך דין פלילי הוא היכרותו עם נהלי החקירה המשטרתית. זאת משום שכל התנהגות שאינה הולמת, מצד החוקרים, במהלך חקירה במשטרה, יכולה לתרום לניהול התיק. כחלק מכך, דו"ח החקירה חשוב לגיבוש קו ההגנה על ידי עורך הדין ויאפשר במקרים מסוימים להקל על הנחקר, להביא לזיכויו או להפחית את תקופת המעצר ואת עונשו.

חקירה במשטרה: זכות היוועצות בעורך דין

סעיף 34 בחוק סדר הדין הפלילי קובע כי כאשר מבקשים להתייעץ עם עורך דין במהלך חקירה במשטרה, חייב החוקר לאפשר זאת ללא דיחוי. ישנן חקירות בהן עורך הדין יכול להביא לפסילת הראיות במידה והחוקרים לא שמרו על זכותו של החשוד. יש לזכור כי חוקרי המשטרה המיומנים נעזרים בעבודתם בשיטות שונות להפעלת לחץ על הנחקר, ולפיכך יש חשיבות רבה לפעול על פי הנחיותיו של עורך דין פלילי.

חקירה במשטרה – לווי וייצוג במשרדנו
משרדנו צבר ניסיון רב מאוד בלווי חשודים בתהליכי חקירה במשטרה. כך למשל, כשייצגנו חשוד מרכזי בפרשת מהילת דלק, הלבנת הון והפצת חשבוניות פיקטיביות, הצלחנו להביא לשחרורו ממעצר עד תום ההליכים. כמו כן, בכתב האישום שהוגש, לאחר סיום חקירות המשטרה, לא הופיעו כלל אישומים כנגדו.

בתיק אחר שליווינו, מרשנו, צעיר חרדי ממשפחה מיוחסת ומכובדת, הואשם בביצוע עבירות סמים חמורות והוחזק במעצר לצורך חקירה במשטרה. בדיון הארכת תוקף המעצר, על אף הנוהג, להותיר נאשמים בעבירות מסוג זה במעצר עד תום ההליכים, קיבל השופט אברהם רובין את עמדתנו והחליט לשחרר את הנאשם למעצר בית. לקריאת פרטים נוספים לחצו כאן.

במקרה נוסף, בו הצלחנו להביא לסגירת התיק מחוסר אשמה, ייצגנו צעיר בן 24 שנאשם באונס. לכל אורך התהליך, שכלל חקירות רבות ואף עימותים עם המתלוננת, זעק הצעיר את חפותו, טען כי היחסים בינו לבין המתלוננת נעשו בהסכמה ואף והציג לחוקרים הודעות אס.אם.אס בהן המתלוננת הודתה לו על הלילה המשותף שלהם. לאחר עבודת שטח מעמיקה ותחקיר נרחב שעשינו, פנינו לפרקליטות והצגנו בפניה טיעונים ומסמכים רבים. לשמחתנו, לבסוף הגיעה הבשורה שהתיק נסגר בהיעדר אשמה.

זומנת או נלקחת לחקירה בגין עבירה כלכלית?

חשוב מאוד לבחור עורך דין פלילי
אשר ידע לתת את המענה ואת ההגנה הטובים ביותר
כדי להביא לסיום מהיר ובעל התוצאה הטובה ביותר.