עבירות סמים

עבירות סמים - מזרק ואבקה

פקודת הסמים המסוכנים מגדירה אילו פעולות מהוות עבירות סמים לרבות: ייצור, הכנה, הפקה, החזקה, סחר, ייבוא וייצוא של סמים. עוד מפרטת הפקודה מהם החומרים הנחשבים כסמים מסוכנים, מהי הענישה המוטלת על עבירות סמים ואילו כמויות מוגדרות כסמים לצריכה עצמית.

עבירות סמים ועבירות סחר בסמים הינן מאותן עבירות פליליות שאליהן יכול להיקלע גם האדם הנורמטיבי ובפרט קטינים. אולם מאחר והרשעה בביצוע עבירות סמים, עלולה להביא לענישה של מאסר בפועל, מומלץ להיעזר בעורך דין פלילי מנוסה, כבר בשלבי החקירה הראשוניים.

כמו כן, חשוב להבין כי בראייה המשטרתית, מעורבות בביצוע עבירות סמים מעידה לא אחת על מעורבות בפשעים נוספים. מכאן החשיבות בייצוג על ידי עורך דין פלילי אשר יוכל להציג בפני התביעה ראיות לכך כי מרשו הינו אדם נורמטיבי.

הענישה על עבירות סמים

בתיקי עבירות סמים קיימת אבחנה מהותית בין מקרים בהם כמות הסמים שנתפסה הינה לשימוש עצמי לבין מקרים בהן נתפסה כמות גדולה יותר, אשר אינה מוגדרת ככמות לשימוש עצמי. העונש המרבי במקרה של החזקת סם לשימוש עצמי הינו 3 שנות מאסר, לעומת 20 שנות מאסר בגין עבירות של הכנה, הפקה, ייבוא, ייצוא, ומסחר ואחזקה שלא לצריכה עצמית ו-25 שנות מאסר בעבירות של מתן סמים לקטינים או שידולם.

כך למשל החזקת סמים קלים כמריחואנה או חשיש, בכמות העולה על 15 גרם, חורגת מהמכסה המוגדרת כשימוש עצמי ועלולה להוביל להאשמה באחזקה שלא לצריכה עצמית בנסיבות סחר. כמו כן, גם לנסיבות בהן נתפס החשוד, עלולה להיות השפעה מכריעה על הענישה. לדוגמא: שימוש בסמים במסגרת מפגש חברתי, עלולה להתפרש על ידי התביעה כאספקת סמים.

חשוב לדעת כי במידה והחשוד נתפס כשבידיו סמים, בכמות העולה על הכמות המוגדרת לשימוש עצמי, ברירת המחדל הינה כי אין מדובר בשימוש עצמי בלבד ונטל ההוכחה כי לא כך הדבר, הוא עליו.

סנקציות נוספות אותן יכול בית המשפט להטיל בתיקי עבירות סמים, הינן חילוט רכוש לרבות נכסים, לטובת אוצר המדינה, וכן שלילה של רישיון נהיגה או פסילה מקבלת רישיון נהיגה לתקופה של 5 שנים.

כאמור, גם האדם הנורמטיבי ביותר עלול למצוא עצמו מעורב בביצוע עבירות סמים. דווקא משום כך ישנה חשיבות רבה לייעוץ משפטי בשלב מוקדם ככל הניתן ובטרם נמסרה על ידו בתום לב, הודאה מוטעית העלולה לפגוע בו.

עבירות סמים – דוגמאות לייצוג על ידי משרדנו

למשרדנו ניסיון רב בייצוג בתיקי עבירות סמים.
מוזמנים לקרוא כאן על לקוח ששוחרר ממעצר ללא תנאים לאחר שנעצר בגין חשד להחזקה וגידול של 139 קילו מריחואנה בגג בניין ברעננה.

עוד תיק אותו ייצגנו הינו מקרה של לקוחה אשר נחשדה כבלדרית סמים ושוחררה ללא אישום.

בתיק עבירות סמים נוסף השגנו הסדר טיעון מקל מאוד לנאשם בסחר בסמים, על ידי כך שהוכחנו כי לא קולו הוא זה המופיע בהאזנות הסתר. לפרטים נוספים על המקרה לחצו כאן .

במקרה אחר ייצגנו צעיר חרדי אשר נאשם בעבירות סחר בסמים וחרף חומרת ההאשמות, בשל נסיבותיו האישיות, הצלחנו להביא לידי שחרורו למעצר בית. עתה, עם הכוונה נכונה ותמיכה, הוא עושה את דרכו חזרה למקום מאוזן ונכון. לפרטים נוספים על המקרה לחצו כאן .

כמו כן לווינו תיק עבירות סמים בו ייצגנו בחור צעיר, בן טובים, שהואשם במספר רב של אישומי סחר בסמים – בשל מכירת קנאביס במספר הזדמנויות. עם הגשת כתבה האישום התביעה דרשה עונש שנת מאסר בפועל, אולם לאחר שהבאנו נתונים וראיות על תהליך השיקום שעבר הנאשם לרבות תסקיר חיובי משירות המבחן, עתרנו לסגירת התיק. לשמחתנו בית המשפט קיבל את עמדתנו, הסכים לתת לנאשם הזדמנות שנייה וסיים את התיק באי הרשעה ובענישה מקלה של שירות לתועלת הציבור. לפרטים נוספי על המקרה לחצו כאן.

במקרה נוסף ומורכב, לקוח פנה אלינו לצורך ייצוג בהליך המעצר. הוא נתפס כשבחזקתו סמים מסוג דוסה במשקל לכאורה של עשרות גרם וקנאביס במשקל דומה, לטענת היחידה החוקרת. בשלב הראשוני של החקירה, נחשד הלקוח בעבירות של החזקה וסחר. במסגרת הייצוג בדיון מעצר הימים שחרר משרדנו את החשוד בהחלטת בית המשפט בתוך 4 ימים בלבד.

בעקבות החלטת השחרור, הגישה המשטרה ערר לבית המשפט המחוזי ובקשה לעיכוב ביצוע השחרור. בית המשפט המחוזי דחה את ערר המשטרה והחשוד שוחרר.להחלטת בית המשפט בערר, לחץ כאן

משרדנו מעניק ייעוץ וייצוג לחשודים ונאשמים בביצוע עבירות סמים לסוגיהן:

החזקה ושימוש לצריכה עצמית, החזקה ושימוש בסמים שלא לצריכה עצמית, סחר
בסמים, ייצור סמים, החזקת כלים לשימוש בסמים ונתינת סמים לקטינים.